A Tanácsköztársaság
Leninhez köthető az államcsínnyel Magyarország élére kerülő Kun Béla. Kun Béla alapította meg az Oroszországi Kommunista Párt magyar csoportját, természetesen az ő vezetésével. „A lemondott kormány helyét átveszi egy tisztán szociáldemokrata miniszterekből álló kabinet, amely meg fogja tagadni a Vix-jegyzék parancsolta követelések végrehajtását." - hangzott Károlyi Mihály véleménye az 1919. március 20-án tartott Minisztertanácson. Sajnos nem tudta, hogy a fogházra ítélt Károlyi, ekkor már a Magyarországi Szociáldemokrata Párt (MSZDP) képviselőjével, Landler Jenővel tárgyalta az egyesülés feltételeit. Másnap Kun Béla és Garbai Sándor kikiáltották a Tanácsköztársaságot, melyet papíron Garbai Sándor vezetett, gyakorlatilag viszont Kun kezében volt az irányítás. Bár a vörösterror 133 napig tartott, mégis közel 600 embert végeztek ki, ennek hatására a nép nagy része elfordult a Tanácsköztársaságtól és vele együtt Kun Bélától is.
Sopronban március 24-én tömeg hömpölygött az utcákon. Amerre a szem ellátott, mindenütt vörös színű zászlók lobogtak. Ez volt a világforradalmat jelképező szín. Minden munkahelyen beszüntették a munkavégzést. A vendéglőket és a kávéházakat is bezárták. A munkások tömegesen érkeztek az Erzsébet-kertbe, ahol négyes sorokba rendeződtek, majd megindultak a Széchenyi palota felé. A tömeget zenekar kísérte. A következő jelszavakat skandálták:
„Éljen a kommunizmus!”
„Le a kapitalista társadalommal!”
„Éljen a proletárdiktatúra!”
Direktóriumot hoztak létre, akik a soproni proletárság nevében hozhattak intézkedéseket. A napot a Soproni Napló úgy értékelte, hogy „a proletariátus végre hatalomra jutott és igyekezni fog megvalósítani a szocialista igazságokat.”
A Tanácsköztársaság kikiáltása
Sárközi Réka